Když je doma příliš sucho

Suchý vzduch může způsobovat spoustu zdravotních problémů. Třeba zánět průdušek, zánět nosohltanu nebo chronickou rýmu. Hodně znepříjemňuje život alergikům a astmatikům. Škodí ale i naší pleti.
vonná lampa.jpg
Nízká vzdušná vlhkost
Stejně jako není doma zdravé příliš vlhké klima, nízká vzdušná vlhkost nás také dovede pořádně potrápit. Optimální je vlhkost vzduchu od 45 do 60 procent. Pokud naměříme pod 40 procent, je příliš nízká a měli bychom zvažovat, jak ji zvýšíme. Lze to provést pomocí jednoduchých triků, které znali již naši předkové, i za použití moderních přístrojů.
kaktus u okna.jpg
Zvlhčovač
Je pro boj se suchým vzduchem nejúčinnější. Funguje tak, že přeměňuje vodu na vodní páru. Ta pak rozptýlením do vzduchu zajistí jeho zvlhčení. Podle toho, na jakém principu vyvíjí páru, dělíme zvlhčovače na dva základní typy. První typ je zvlhčovač parní, u kterého pára vzniká v tenké vrstvě na topném tělese. Jeho cena je nižší, ovšem provozní náklady vysoké. Má příkon okolo 1000 W. Druhý typ je ultrazvukový. Voda je v něm tříštěna speciálními membránami pomocí ultrazvukových vln. Je dražší, ovšem to nám vynahradí mnohem levnější provoz. Má příkon mnohem nižší, asi 40 W. V obchodech je velký výběr zvlhčovačů v různých cenových relacích. Ty dražší pak bývají zkombinované s čističkou vzduchu, případně s LED osvětlením. Jsou k dispozici v různých designech, aby se hodily do různých bytů a místností. Jiný můžete mít v ložnici nebo obýváku, jiný se postará o vhodné klima v dětském pokoji.

Levnější způsob zvlhčovače
Je to použití odpařovače, tedy vhodné nádoby naplněné vodou a umístěné do blízkosti topení. Vyrobeny jsou z nerezu, kameniny nebo keramiky. Dají se připevňovat například přímo na radiátory. Voda se odpařuje sama, bez nutnosti použití elektrické energie. Do nádoby můžeme přidat i oblíbený éterický olej a místnost zároveň krásně provonět.
gauč na pláži.jpg
Další tipy na zvlhčení vzduchu
– mít doma dostatek vhodných pokojových rostlin
sušení prádlav místnosti, kde potřebujeme rychle zvlhčit vzduch
– umístit na radiátor navlhčený ručník
– vaření bez použití digestoře
– použít v místnosti mechanický rozprašovač na květiny

devene
https://www.dagis.cz