Jak zvířata vnímají čas
Čas je pro nás něco, co prakticky nevnímáme, avšak v každém případě pociťujeme. Někdy to vypadá, jako by se hnal proudem, jindy zase že se prakticky zastavil. To vše jsou samozřejmě pouze naše subjektivní pocity, napadlo vás ale někdy, zda jej například zvířata vnímají stejně jako my?
Možná i vy jste si například všimli, že psi často reagují vzrušeně, když na ně mluvíme rychle vysokým hlasem. Nebo jste se divili, jak je možné, že například chrti ani při své vysoké rychlosti v plném běhu do ničeho nenarazí. Čím je to způsobeno?
Může za to fakt, že pro psy a kočky plyne čas o něco pomaleji než pro nás. Jednoduše řečeno, vidí svět jako zpomalený film. To jim dává jednak mnohem více času v případě potřeby zareagovat, a také mají díky tomu lepší manévrovací schopnosti – mají v podstatě delší dobu na vyhodnocení situace a zvolení vhodné reakce.
Ovšem naši domácí mazlíčci (a jejich divocí příbuzní) v tomto ohledu zaostávají za mnohými jinými zvířaty. Jistě i vy jste například viděli veverku, která rychle pobíhá sem a tam. Její jednání však není ani zdaleka tak chaotické, jak by se mohlo zdát. Vnímá totiž svět dokonce ještě zpomaleněji, než psi a kočky. To, co nám tedy připadá jako bláznivé pobíhání, je pro ni ve skutečnosti naprosto ležérní chůze.
Králem v tomto ohledu je však hmyz. Příkladem mohou být mouchy. Jistě jste si všimli, jak těžké je ji chytit. Je to proto, že pro ni se v podstatě pohybujete velmi, velmi pomalu, a ona má víc než dost času naplánovat si únikovou cestu a uletět.
Avšak neexistují jen zvířata, která oproti nám vnímají čas zpomaleně. Například sloni jej vnímají mnohem rychleji než my. Ti bez nadsázky vidí trávu růst, protože pro ně je to proces dostatečně rychlý na to, aby jej mohli pozorovat.
Toto vše je dobré si uvědomit, pokud interagujete s nějakým zvířetem, ať už domácím či divokým. Pomůže vám to lépe pochopit jeho reakce a také je předvídat – a to je pro vzájemné pochopení základ.